Клиентите ни често се интересуват на какъв режим да оставят климатика си – да го изключват ли, когато излизат, или не? Да бъде на „auto” или на конкретна степен на вентилатора? Тук ще се опитаме да резюмираме добре утвърдените практики, които водят до по-висока степен на икономичност, дългогодишна безпроблемна работа на климатика и безспорно – отличен комфорт за потребителя.
- Когато избирате климатик, винаги съобразявайте не само площта на помещението, а и доколко то е изолирано от външната среда – дали жилището Ви има изолация, дали дограмите са хубави, вратите - уплътнени, какво е изложението и т.н. Винаги Ви съветваме да имате запас от мощност, за да сте уверени, че климатикът няма да работи на „ръба на силите си“, тъй като това ще доведе до по-високи сметки за ток и по-бърза амортизация на машината. Също така вероятно степента на комфорт в стаята няма да съвпада с очакванията Ви. Това е с особена важност по отношение на отоплителния сезон.
- През лятото климатикът трябва да е на режим, който на дистанционното се визуализира под формата на снежинка - до него може да достигнете, натискайки бутона "Mode". В летните сезони е много важно да съблюдавате разликата между температурата навън и температурата, която задавате вътре в помещението. Не е добре разликата да е повече от 7-8 градуса. Оптималните градуси за вътрешната температура са 25-26 градуса. Добре е да настройвате климатика на ниска степен на вентилатора, за да избегнете възможността за настинка. Използвайте и функциите за насочване на въздушната струя далеч от себе си.
- През зимата климатикът трябва да е на режим, който на дистанционното се визуализира под формата на слънце - до него може да достигнете, натискайки бутона "Mode". Ако изключвате климатика често през зимата, а навън са минусови температури, ще натоварвате неимоверно компресора на климатика и вероятността да скъсите живота на машината е огромна, а това със сигуност ще се отрази и на сметките Ви за ток. Разбира се, ако отивате на почивка за седмица, логично е да го изключите, тъй като не е необходимо да поддържате температурата в помещението, ако отсъствате за по-дълго време.
- Недейте да изключвате климатика всеки път, когато излизате. Климатиците са най-икономични, когато работят постоянно и в режим „AUTO”, тъй като така се саморегулират, не оставят стаята да изстине през зимата или да се стопли прекомерно през лятото.
- Почисвайте филтрите си поне веднъж месечно (идеалният вариант е веднъж на две седмици), а основна профилактика чрез съдействието на специалисти извършвайте 2 пъти годишно – преди отоплителния сезон и преди летния. Така ще сте сигурни, че в помещението циркулира свеж въздух, а климатикът не се „задушава“ и работи ефективно. Освен това сервизните техници ще измерят и работните параметри, ще се уверят, че количеството на фреон е достатъчно и ще ревизират работата на техниката Ви. Ще Ви информират, ако констатират някакви дефекти или потенциални проблеми, което е от ключово значение преди сезон, в който ще разчитате климатикът Ви да работи безупречно.
- Когато наблюдавате някаква нередност в работата на климатика си, то със сигурност най-добрият ход е да се свържете със специалист, който да се погрижи за проблема в зародиш. Ако сте установили, че нещо не е както трябва, бъдете сигурни, че този проблем ще се задълбочи, ако не му се обърне внимание своевременно.Ние от V&P Clima сме готови да откликнем на всяко Ваше запитване, да изслушаме всичките Ви притеснения и въпроси и да се погрижим за Вашия климатик. Не се колебайте да ни потърсите чрез формата за запитване или на телефон 0883381736 / 0895500602. Очакваме Ви!