22 Nov
Какво означава климатикът да влиза в режим на „дефрост“?

Сезонът на дефростите официално дойде и тъй като за хората, които са се сдобили с първия си климатик наскоро, този режим може да бъде изключително плашещ, решихме да разясним какво точно означава климатикът да дефроства (т.е. да се размразява/обезскрежава), какви са характерните прояви на това явление и кога е нужно да се притесняваме.

 

      Накратко казано, без да влизаме в детайлите на технологията, в студените месеци външното тяло започва да се изстудява, тъй като се опитва да прехвърля максимално много топлина към вътрешното тяло. Поради това то започва да се покрива със слой скреж, който може да доведе до замръзване на системата. Затова функцията „дефрост“ прави така, че щом се получи това заскрежаване, вътрешното тяло спира да отделя топлината вътре, а я насочва навън, за да може външното тяло да се затопли и климатикът да продължи обичайната си работа по отопляване на помещението. 

     Това със сигурност причинява известен дискомфорт на ползвателя – ако стаята не е добре изолирана, ако постоянно се отварят врати, ако няма хубава дограма и изолация, постигната до този момент топлина започва бързо да изчезва. Това кара клиентите да си мислят, че климатикът внезапно е спрял да работи и има някакъв дефект, който налага ремонтна дейност. Друг стряскащ момент е, че вътрешното тяло може да започне да издава различни звуци, които хората определят по разнообразни начини – сякаш има течаща вода по тръбите, сякаш климатикът „пуфти“ и „пука“. Въпреки че звучи стряскащо, това е напълно нормално и не трябва да Ви плаши.

     Някои климатици имат индикация за defrost на дисплея(напр. dF или символ със снежинка и капка, както е показано в долната снимка). Други пък включват светлинна индикация за процеса по размразяване. Някои машини пък по никакъв начин не показват, че са влезли в този режим. С времето ще разберете какви са индивидуалните прояви на Вашия климатик и ще свикнете с това явление.

 

      Когато навън е влажно, има мъгла или е много студено, дефростите зачестяват, а и времето, което климатикът прекарва в този режим, може също да се удължи. Също така помещения, в които има много загуби на топлина или мощността не е подбрана правилно, карат климатика да се „мъчи“ да постигне зададената температура, компресорът се натоварва изключително много, което кара външното тяло да се обледенява още повече.

      Кога трябва да започнете да се притеснявате? 

 -  Ако климатикът не излиза от този режим и не тръгва самостоятелно, след като обичайното време за дефрост (около 10 минути) е приключило. 

- Ако климатикът въобще не влиза в такъв режим, а направо спира да работи, т.е. замръзва изцяло. 

В такъв случай със сигурност звъннете на сервизен екип, който да направи инспекция на работата на машината!

Ако имате нужда от безплатна консултация по телефона или желаете да си запишете час за посещение и диагностика, не се колебайте да ни потърсите на тел. 0895500602 / 0883381736.